Īstenota "Tekstu laboratorijas" programma 2023. gadā
No 2022. gada 8. decembra līdz 2023. gada 22. novembrim Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība “Intelekta parks” īstenoja radošās programmu “Tekstu laboratorija” (TekstLAB) Latvijas profesionālās literārās rakstniecības tradīcijas apguves nodrošināšanai un attīstībai Latgales reģionā.
Realizēta Austrumlatvijas literārās akadēmijas programma 2022. gadā
No 2021. gada 6. decembra līdz 2022. gada 22. novembrim tika
realizēta "Austrumlatvijas literārās akadēmijas" (ALA)
programma. Programmas ietvaros tika organizētas 22
nodarbības, kuras vadījuši 12 Latvijas un ārvalstu rakstnieki,
literatūrzinātnieki, kultūras teorētiķi.
Nodarbībās kopumā piedalījās 33 personas.
Notika nodarbību cikls "Kad nevar nerakstīt" Maijas Burimas vadībā
Nodarbību laikā dalībnieki ieguva zināšanas par tendencēm mūsdienu literatūras žanru hibridizācijā, intertekstualitātes paņēmienu izmantošanā, apguva dažāda naratīva veidošanas stratēģijas.
Darbojoties individuāli un grupās, tika rakstīti neliela apjoma teksti, stilizējot dažādu periodu rakstību un valodu, izkopjot teksta izveidi dažādās personās, kā arī slīpējot monoloģiskās un dialoģiskās runas atveidi.
ALAs organizatori izveidoja tekstu krātuvi, kurā nodarbību starplaikos tiek ievietoti nodarbību laikā izstrādātie un pēc nodarbībām pilnveidotie ALAs dalībnieku teksti.
Notika nodarbība ar Jāni Streiču
2021. gada 9. oktobrī notika priekšlasījums „Pārdomas par saskarsmes ētiku”, kuru vadīja kinorežisors, scenārists, aktieris, Triju zvaigžņu ordeņa komandieris, LZA Goda loceklis, sabiedriskais darbinieks Jānis Streičs.
J. Streičs dalījās pārdomās par cieņpilnām cilvēku savstarpējām attiecībām, minot vairākus piemērus no personīgās dzīves. Nodarbības vadītājs sniedza iedvesmojošus un noderīgus padomus par cilvēku komunikācijas modeļiem dažādos politiskajos ietvaros, par to, kā ar centību cilvēks var sasniegt personīgas uzvaras.
Nodarbības noslēgumā J. Streičs diskutēja ar nodarbības klausītājiem par dažādu cilvēku savstarpējo attiecību modeļu attēlojumu literatūras un kultūras darbos, izaicinājumiem dažādu emocionālo nokrāsu atainošanā un literāro tēlu veidošanas pamatprincipiem.
Nodarbība ar H. Lāksonenu un G. Godiņu
23. septembrī sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā notika atdzejošanas un poētikasmeistarklase ar somu dzejnieci Heli Lāksonenu (Heli Laaksonen) un viņas darbu atdzejotāju, dzejnieku Guntaru Godiņu. Tā veltīta šogad publicētajai Heli Lāksonenas un Aleksandra Čaka grāmatai “Paņēmi manu sirdi no plaukta”.
Nodarbības laikā tika akcentēts atdzejošanas fenomens un izaicinājumi. Klausītāji iepazinās ar atdzejošanas īpatnībām, dzejas tulkošanas tehnikām, kultūrvēsturiskajiem aspektiem darbu atdzeju veidošanā.
ALAs dalībnieki piedalījās starptautiskā rakstniecības nometnē
Šajā nometnē liela uzmanība tika pievērsta dzejai un "slam" dzejai. Praktiskās nodarbībās dalībnieki radīja dažādus darbus vairākos hibrīdžanros, ieguva teorētisku pieredzi par daudzveidīgām tehnikām radošajā rakstniecībā un uzstājās publikas priekšā. Darbu tematika tika veltīta sabiedrībā aktuāliem jautājumiem, cilvēktiesībām, sociālajām problēmām.
Ar jaunajiem rakstniekiem strādāja pieredzējuši rakstnieki, pedagogi un lektori no Lietuvas un Norvēģijas.
9. jūlijā notika ALAs dalībnieku konsultācija ar Aivaru Eipuru
Pirms nodarbības A. Eipurs bija iepazinies ar ALAs dalībnieku iesūtītajiem darbiem. Tika analizēti arī šī gada februārī jau reiz pārskatītie darbi, kā arī iezīmētas ALAs krājuma tematiskās nokrāsas.
A. Eipurs ne tikai dalījās ieteikumos darbu uzlabošanai, bet arī sniedza padomus turpmāko radošo tekstu radīšanā.
Dalībnieki atzinīgi novērtēja šāda formāta nodarbības, tostarp arī kritiku, kas ļauj novērtēt savus darbus no cita skatupunkta. Tomēr neizpalika atzinīgi novērtējumi, kas iedvesmo ALAs dalībniekus ieguldīt vēl vairāk enerģijas radošajā rakstniecībā.
11.06.2021. Notika nodarbība "Dialogs dzejā" ar Annu Rancāni
16.04.2021. ALAs nodarbība ar K. Ulbergu
2021. gada 16. aprīlī notika rakstnieces Kristīnes Ulbergas nodarbība “Literārā valoda un publicistika”
12.03.2021. notika nodarbība ar V. Lukaševiču
2021. gada 12. martā notiks ALAs nodarbība literatūrzinātieka un rakstnieka Valentīna Lukaševiča vadībā “Epitets, salīdzinājums: teorija un prakse”.
26. februārī notika ALAs dalībnieku konsultācija ar Aivaru Eipuru
2021. gada 26. februārī e-konferenču platformā ZOOM notika ALAs dalībnieku literārā konsultācija ar rakstnieku, literāro konsultantu Aivaru Eipuru.
Notika nodarbība ar Valentīnu Lukaševiču
Nodarbības pirmajā daļā dalībnieki uzzināja, kā zināšanas par prozas tempa konstruēšanu var noderēt darbu rakstīšanā, kādi ir teorētiskie pamatprincipi, darbojoties ar prozas tempu, paātrinot lasīšanas tempu vai, gluži pretēji – to palēninot. Tika sniegti arī praktiski piemēri.
Notika nodarbība par latviešu literatūras elektroniskajiem resursiem
Dalībnieku uzmanība tika pievērsta plašajam elektronisko resursu piedāvājumam literatūras nozarē, ko jaunie autori var izmantot, lai veidotu un pilnveidotu savus literāros darbus.
Klausītāji iepazinās ar periodikas un literatūras darbu datubāzēm, bibliotēku e-katalogiem, vārdnīcām, enciklopēdijām un rakstniecības rīkiem, to darbības pamatprincipiem un piedāvātajām iespējām
I. Mežaraups atbildēja uz klausītāju jautājumiem un sniedza praktiskus piemērus un padomus dažādu resursu veiksmīgai lietošanai.