2025. gada 9. maijā notika „Tekstu laboratorijas” radošās rakstniecības nodarbība „Tulkošanas robežas”.
2025. gada 9. maijā e-konferenču platformā ZOOM notika „Tekstu laboratorijas” radošās rakstniecības nodarbība „Tulkošanas robežas”, kuru vadīja izcilais latviešu dzejnieks, atdzejotājs un tulkotājs Guntars Godiņš.
Tikšanās sākumā dalībnieki saņēma komentārus par saviem darbiem – gan par pašu rakstītajiem dzejoļiem, gan par atdzejojumiem. Guntars Godiņš sniedza vērtīgus padomus un profesionālus ieteikumus par dažādiem satura aspektiem, izteiksmes līdzekļu lietojumu, stila un poētikas īpatnībām.
Nodarbības turpinājumā tika sniegts analītisks skatījums uz tulkošanas procesu. G. Godiņš detalizēti stāstīja par skaņu semantiku dzejā. Viņš uzsvēra, ka, tulkojot liriku, ne tikai jātranslē jēga, bet arī jāsaglabā oriģinālais ritms, skanējums un muzikalitāte, kas dzejdarbā ir īpaši nozīmīgi. Tika iztirzāti konkrēti piemēri, uzskatāmi atklājot, cik būtiskas ir valodas nianses, ka nepieciešams teicami pārzināt gan oriģinālvalodu, gan tulkojuma valodu. G. Godiņš pievērsa uzmanību galvenajiem izaicinājumiem, kas saistīti ar leksikas izvēli, valodas stilu, lai nezustu oriģināldarba emocionālais dziļums un lai nodrošinātu intensīvu estētisko baudījumu lasītājam. Viņš atzīmēja, ka nozīmīga ir ne tikai tiešā vārdu tulkošana, bet arī radoša pieeja, lai saglabātu autora intenci.
G. Godiņš akcentēja, ka radošajā atdzejošanas procesā īpaši svarīgi būt brīvam savā valodā. TekstLAB dalībnieki ieguva vērtīgas zināšanas, kas lieti noderēs radošo izpausmju pilnveidē.
Lūdzam sekot informācijai par nākamajām „Tekstu laboratorijas” nodarbībām mūsu mājaslapā un Facebook lapā!
Lai iegūtu vairāk informācijas vai pieteiktos nodarbībām, aicinām
apmeklēt mūsu mājaslapu: www.tekstlab.lv
Sekojiet līdzi TekstLAB aktualitātēm arī Facebook vietnē www.facebook.com/tekstlab.lv
Programmu „Tekstu laboratorija” īsteno Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība „Intelekta parks” ar LR Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (Līdzdarbības līgums Nr. 2025/1.17-LA-SAD-1 „Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu Latvijas profesionālās literārās rakstniecības tradīcijas apguves nodrošināšanai un attīstībai Latgales reģionā”).
